Г.Ібсен "Ляльковий дім" (урок зарубіжної літератури, 9 клас)

Електронний супровід уроку: Tes Teach with Blendspace

1

Тема:  роль Г.Ібсена  в  розвитку  світової драматургії,  його новаторство.

          «Ляльковий дім» як соціально-психологічна драма.

Мета:

навчальна: ознайомити    учнів    із    життєвим  і  творчим  шляхом Г.Ібсена;

                      розглянути   своєрідність  драматичного твору на прикладі п’єси

                     «Ляльковий дім»;   у процесі  аналізу сюжету  й композиції  п’єси

                     розкрити її основну ідею, художні особливості твору,

                     психологізм зображення духовного розвитку особистості;

розвивальна:    удосконалювати     вміння   та   навички   учнів    аналізувати

                     драматичний твір, розвивати в них культури полеміки та

                     дискусії;

виховна: з’ясувати, як письменник розуміє проблему справжнього   

                  призначеннялюдини, її покликання; виховувати повагу до

                   людської гідності.

Обладнання:  портрет  Г.Ібсена,   текст драми  «Ляльковий дім»,   презентації,  малюнки:   норвезький   пейзаж;   репродукція     картини-сюїти

М.Реріха «Хатинка Сольвейг», картини М.Врубеля «Пан»; музика: фрагменти з   опери Е.Гріга   «Пер Гюнт»;    картки-інформатори: літературознавчі терміни (драма, ремарка, репліка), нова драма,  сенкан, конфлікт, сценічна дія.

2

Тип уроку: формування нових знань та вмінь.

3

Епіграф: «Ібсен є батьком нової драматургії, яка впритул підійшла до проблеми сучасної людини та її душі…»

                                       Б.Шоу

Хід уроку

4

І. Організаційний момент

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

1.     Оголошення теми, мети й завдань уроку

2.     Вступне слово вчителя

Театр був заповнений ущент. Не вгавали вітальні вигуки. Здавалося, тут зібралась уся Норвегія аби привітати вінценосну особу чи видатного політичного діяча. Так пишно й урочисто країна відзначала 70-річчя Генріка Ібсена. Кожен виступ супроводжувався тривалою овацією. Зв словом до письменника звернувся король Оскар: «Щедро обдаровані, геніальні натури є не тільки гордістю свого народу, вони випереджають  час, сприяють сходженню й розвиткові шляхетних паростків, що сховані від поглядів і криються в глибині людських сердець. І хоча все те велике й прекрасне, що вони відкривають, не можуть одразу збагнути й належно оцінити всі і кожен, однак посіяне ними зерно ніколи не пропаде. Рано чи пізно прийде час і паросток проб’ється крізь землю і дасть плоди на благо всім. Це є найкращою винагородою для видатних умів і дарує їм вічну славу».

Про що думав у цей час письменник? Згадував довгий тернистий шлях, який привів його на вершину слави?

 

5

ІІІ. Сприйняття й засвоєння вивченого матеріалу

1.     Слово вчителя

           Життя людини – то лише мить між минулим і майбутнім, воно дається нам один раз, і, звичайно, варто прожити його гідно. Якщо ти Людина з великої літери, то зможеш пережити і перемогти всілякі негаразди. Як стверджував Сенека: «Життя цінується не за тривалістю, а за змістом».

2.     Представлення учнями відеопрезентації

-         Дитинство і юність. Початок творчості

-         Європа. Драматична поема «Пер Гюнт»

-         Народження нової драм

-         Вплив творчості норвезького драматурга на українську літературу

6

3.     Особливості «нової драми» Г.Ібсена (робота в парах) (додаток 1)

Завдання для учнів: створити калейдоскоп особливостей «нової драми» Г.Ібсена

7

4.     Екскурсія по класному міні-вернісажу (на фоні музики Е.Гріга)

                                                

М.Реріх «Хатинка Сольвейг», 1912 р.

М.Врубель «Пан», 1899

-         ­«Будь який портрет, написаний з любов’ю, - це, по суті, портрет художника…» - вважав О.Уальд. Що близьке вам у характері Генріка Ібсена? (він видається людиною енергійною, з типово скандинавською зовнішністю)

8

-         Яким чином норвезький пейзаж міг вплинути на формування Ібсена – людини і драматурга? (Ібсена описують як відлюдькуватого самітника, людину суворої, але щирої вдачі. Мабуть, не тільки сувора і прекрасна природа сформувала характер драматурга, а й важкі обставини його життя)

                 Эккерсберг Кристоффер Вильхельм Норвезький пейзаж

9

-         Під час нашої віртуальної екскурсії звучала музика Е.Гріга. Як ви думаєте, чому? (Гріг та Ібсен. Ці два імені однаково дорогі серцю кожного норвежця. «Пісня Сольвейг» із музичної сюїти Е.Гріга за драмою Г.Ібсена «Пер Гюнт» увібрала у себе найхарактерніші мелодії шведських і норвезьких народних наспівів. Але при цьому вона – достатній витвір Гріга, сповнений світлої лірики, ніжності, неповторної привабливості, чистоти)

10

5.     Історія створення драми «Ляльковий дім»

Слово вчителя

          Ібсена називають творцем нової драми. За його словами «п’єса не закінчується падінням завіси після п’ятої дії – справжній фінал знаходиться за її межами; письменник визначив напрям, у якому потрібно шукати цей фінал, потім – наша справа, справа кожного читача чи глядача самостійно дійти до цього фіналу шляхом власної творчості».

         У творчості Ібсена виділяють три періоди, які визначають інтерес письменника до певної тематики.

         До третього періоду, який ще умовно називають «п’єсами про людську душу, належить соціально-психологічна драма «Ляльковий дім». У центрі уваги твору – проблема сімейного щастя. Автор піднімає завісу над родинними стосунками, щоб розібратися в секреті сімейного щастя, бо від гармонії в рідному домі залежить гармонія душі людини і світу взагалі.

         «Як жити? Як любити? Яким бути?» на ці запитання допоможе відповісти п’єса «Ляльковий дім».

 

Перегляд відео «Ібсен «Ляльковий дім»

 

11

Створення «Карти пам’яті»

         З чим у вам асоціюється слово «життя»? (додаток 2)

                                                          

12

6.  Назва твору – це перше, на що ми звертаємо увагу. Давайте складемо асоціацію до слова дім та словосполучення ляльковий дім.

 

 

(Дім – помешкання, будівля, родина, що мешкає в ньому: міцний, великий, надійний, рідний, затишний, зручний.

13

Ляльковий дім – дім для ляльок: несправжній, бутафорний, маленький, легко зруйнувати, зручний)

                                                   

Тобто назва твору одразу нас насторожує і змушує замислитися над читанням: «Чи все так просто і зрозуміло в «щасливій родині Хельмерів»? Чому затишний, достатньо заможний дім автор називає «ляльковим»?

         Сім’я – велика таємниця. Усі казки завершуються щасливим одруженням.  А в художній літературі так важко знайти щасливу сімейну пару.

14

7. Поетична хвилинка

Ти пам’ятаєш, сніг такий лапатий

В повітрі, як завіса, скрізь висів,

Вкривав будинки і дерева в шати,

І вітер зачаровано свістів.

Ти з вій моїй знімав сніжинки ніжно…

Закохано кружляла заметіль!

Життя, як в казці, склалось дивовижно.

Лилось, здавалось, щастя звідусіль…

Раптово кулька впала і розбилась,

Уламки щастя розлетілись наче пух…

Не впізнавала, хоч і пильно я дивилась:

Де мій коханий, мій надійний друг?

 

15

      8. Ваші враження після прочитання драми.

      9. Робота з текстом (І-ша сцена першої дії – діалог Нори иа Хельмера)

-         Яким ви побачили дім Хельмерів?

-         Як живе родина?

-         Яка ситуація допомагає з’ясувати, що дім Хельмерів справді «ляльковий», а не справжній?

10. Визначення теми, ідеї, проблематики, жанру, художньою своєрідності твору. Складання опорно-логічної таблиці (додаток 3)

 

ІV. Закріплення вивченого матеріалу

1.     Робота з епіграфом уроку

Беручи до уваги все вивчене про Г.Ібсена, поясніть слова епіграфа.

Чи згодні ви з думкою Б.Шоу?

2.     Підсумкова бесіда

-         Дати визначення поняття «нова драма»

-         Скласти сенкан «Г.Ібсен»

Драматург

Освічений, талановитий

Вражає, дивує, аналізує

Показав внутрішнє обличчя особистості

Новатор

 

V. Домашнє завдання

«Мені треба з’ясувати, хто правий – суспільство чи я», каже героїня п’єси своєму чоловікові. Ось цьому з’ясуванню і присвячується п’єса, саме його виносить драматург на суд читача.

         Це й зумовлює нашу роботу на наступному уроці, а для цього потрібно:

-         Визначити асоціації, викликані словом «ібсенізм»

-         Схематично зобразити шлях героїні до щастя

-         Підготувати матеріали до гри «Кому з героїв могли б належати ці слова?»

 

ЛІТЕРАТУРА

1.     Бабенко К.П. Доля жінки у «новій драмі» //Зарубіжна літератури в навчальних закладах. – 2004. - №8

2.     Ібсен Г. Ляльковий дім: Драма. Серія: Моя улюблена класика. – Х.: Книжковий клуб, 2008.

3.     Конєва Т.М. Особливості конфлікту в «новій драмі» //Всесвітня літератури в середніх навчальних закладах України. – 2006. - № 4

4.     Світова література. 5 – 9 класи Програма для загальноосвітніх навчальних закладів з українською мовою навчання / авт. кол-в: О.М.Ніколенко (кер.), К.В.Таранік-Ткачук, С.П.Фоміна, О.В.Ревнивцева, Т.П.Сегеда, Н.В.Оніщенко. Київ, видавничий дім «Освіта», 2013.

5.     Степаненко Ю.Б. Моральні проблеми в драмі «Ляльковий дім» //Зарубіжна література в школі. – 2014. - №5 -6

 

Додаток 1

 

1.     Це «п’єси про людську душу», в яких йдеться, насамперед, про напружену, здебільшого трагічну боротьбу індивіда за власний унікальний духовний світ.

2.     Зближення подій п’єси із сучасністю: це було революцією в драматургії: показ різноманітних соціальних проблем, становище жінок у суспільстві, спадкових хвороб, влади грошей тощо…

3.     Трагікомічність п’єс Ібсена (повсякденне життя, вважав драматург, було, є і буде трагікомічним).

4.     Композиція п’єс має інтелектуально-аналітичний характер (розпочинається зображенням зовнішньої ілюзії щастя, а закінчується катастрофою. Персонажі не лише аналізують, а й осмислюють власне життя), Тому п’єси Ібсена часто називають драмами ідей.

 

Додаток 3

 

Тема

Зображення духовного занепаду суспільства, яке ілюструє приклад руйнування сім’ї Торвальда і Нори

Ідея

Заклик до збереження сімейних і відновлення загальнолюдських цінностей

Проблематика

Проблема сім’ї, духовної єдності людей, честі, кохання, правди, совісті, дружби, людської гідності

Жанр

Соціально-психологічна драма